Witamina C dla psów

Czy nasze zwierzęta potrzebują wsparcia ze strony dodatkowej suplementacji, np. witaminą C?

Okazuje się, że odpowiedź nie jest taka prosta. Z założenia organizm psa potrafi sam sobie wytworzyć odpowiednią ilość kwasu askorbinowego. Jednak w przypadku choroby, jakieś operacji, czy po prostu długotrwałego stresu zapasy witaminy C szybko u niego topnieją. Wówczas przyda mu się dodatkowa porcja tej substancji.

Udowodniono, że stres u psów – zarówno ten fizyczny, np. pooperacjyny, czy stany gorączkowe, jak i ten psychiczny związany z np. zmianą środowiska, czy przeprowadzką, wiąże się z większym zapotrzebowaniem na witaminę C, bo wtedy właśnie występują jej niedobory. Świadczą o tym chociażby pojawiające się problemy ze skórą, sporadyczne krwawienia z dziąseł czy owrzodzenia.

Witamina C dla psów
Witamina C dla psów

Witamina C nie tylko wzmocni układ immunologiczny naszego psiaka, ale także pomoże mu w odbudowie złamanych kości, więzadeł, naczyń krwionośnych czy mięśni. Przyda się podczas leczenia infekcji układu moczowego i oddechowego oraz w walce z nowotworami. Jednak należy to robić najlepiej pod okiem weterynarza, gdyż nadmiar witaminy C może wywołać biegunkę u psów.

Tu więcej na temat leczenia nowotworów u psów oraz ich diety:

Dawki kwasu askorbinowego podaje się także profilaktycznie psom przed szczepieniem, szczególnie tym już sędziwym i osłabionym. Suczki karmiące oraz te jeszcze w ciąży też mogą potrzebować dodatkowej porcji witaminy C.

Dawkowanie kwasu askorbinowego u psów zależy od danej sytuacji i stanu chorobowego oraz wieku i wielkości każdego egzemplarza. Innej ilości potrzebują psy z alergią skórną, a innej z zapaleniem stawów czy zakażeniem w moczu. Średnio przyjmuje się by małym psom oraz szczeniakom podawać 250mg na dobę. Odpowiednio średnim 500 mg, a dużym psom 750 mg. Starszym psiakom można podać nawet do 1000 mg na dzień.

Najlepszą formą witaminy C dla psów będą sole czyli askorbiniany (askorbinian wapnia i askorbinian sodu). To najłagodniejsza forma kwasu askorbinowego, która nie powinna wywołać niepotrzebnych sensacji żołądkowych i jest bezproblemowo wchłanialna w jego przewodzie pokarmowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *